نخستین‌بار در ایران؛ مخاطب‌شناسی موسیقی

برای نخستین‌بار در ایران؛ مخاطب‌شناسی موسیقی در مجموعه‌ٔ دانش‌بنیان "تینک تانک"

 

 

سال‌نوای موسیقی ایران: در دنیای امروز و جهانِ ارتباطات، مقوله‌ٔ مخاطب‌شناسی به تخصصی مهم تبدیل شده است که علی‌الخصوص هنرمندان، برنامه‌سازان و تهیه‌کنندگانِ آثار هنری به آن توجه ویژه‌ای دارند.

مخاطب‌شناسی که یکی از علوم میان‌رشته‌ای و از شاخه‌های مهم علومی همچون روان‌شناسی مردم‌شناسی، جامعه‌شناختی و ... است در مقوله‌های بسیاری، کاربردهای مهم و اساسی داشته و دارد. اما جای خالی آن در تولیدات هنری، به خصوص در موسیقی ایران به شدت احساس می‌شود.

"مخاطب‌شناسی موسیقی" برای نخستین بار در مجموعه‌‌ای دانش‌بنیان با عنوان "تینک تانک" مورد تحقیق و توجه قرار گرفته که در صورت حمایت از سوی اهالی فرهنگ و هنر، بی‌شک می‌تواند نتایج مهم و سودمندی برای آینده‌ٔ موسیقی ایران به همراه داشته باشد. 

 

 

به گزارش روابط عمومی مجموعه‌ٔ دانش‌بنیان «Think Tank»، این گروه با در اختیارگرفتن مشاورانِ متخصص، پس از طی فاز مطالعاتی و پژوهشی خود در حیطه‌ٔ "مخاطب شناسی موسیقی پاپ"، امروز گامِ مهم و موفق‌تری در این عرصه برداشته است.

عطیه بابایی سرپرست این تیم در جلسهٔ اختصاصی با چند تن از اهالی موسیقی، ضمن ارائه‌ٔ گزارش از عملکرد سال جاری مجموعه‌ٔ دانش بنیان Think Tank با تأکید بر شرایط کنونیِ شیوع کرونا و تأخیرِ چند‌ساله در برگزاری کنسرت‌ها و فاصله گرفتنِ مخاطب از موسیقی خوب گفت:

«شیوع کرونا و بی‌اثر شدنِ بسیاری از شیوه‌های گذشته در ارتباط با مخاطب، به صدا در آمدن آژیر خطر فرهنگ و هنر، رواج کارهای نامتناسب با هنجارهای اخلاقی و اجتماعی، عدم توجه به سلایق مخاطب در ارائه آثار ماندگار و برخی مشکلات دیگر، باعث شد تا نیاز به مخاطب‌شناسیِ دقیق، بیش از پیش دیده شود.

مخاطب امروزی شاید غیرقابل پیش‌بینی است ولی با مطالعه بر روی رفتارها و نیازهای وی و تطبیق آن با باورها و فرهنگ جامعه می‌توان حجم عظیمی از این موانع را پشت سر گذاشت و دانش موسیقی را با بهره‌گیری از خواسته‌های مخاطب به روز کرد.»

 

سرپرست تیم دانش بنیان «Think Tank» اظهار داشت: «مطالعات تیم چند ماهی است به مراحل بهره‌برداری رسیده و موجب همکاری دو جانبه با برخی از هنرمندان عرصه موسیقی گردیده است و امید داریم ماحصلِ پژوهشِ "مخاطب‌شناسی موسیقی پاپ" موجبات ارائه آثار ماندگار و مطابق با سلایق و خواسته‌های مخاطب را فراهم نماید تا هر دو قشر بهره‌های لازم را از هنر موسیقی برده باشند.»

 

مجموعه دانش‌بنیان «Think Tank» (اتاق فکر) هم‌اکنون در جهت بازنشانی پژوهش خود، با چند نفر از هنرمندان مطرح موسیقی مشغول همکاری و فعالیت است.

 

آدرس وب‌سایت این مجموعه:

www.thinktank1.ir

 

 

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
امتیاز این پست: :
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

چاپ   ایمیل

تازه ها

Our Rating: 62.8% - 5 votes

به محتوای این مطلب امتیاز دهید

تلگرام
واتساپ
اینستاگرام

تازه های سال‌نوا

همکاری با سال‌نوا، برای آگاهی از چگونگی همکاری کلیک کنید